AC Milan

16.12.1899

Barwy

Strony internetowe

Brak dodanych stron internetowych.

Opis klubu dodany przez:
Associazione Calcio Milan(wymowai) –włoskiklub piłkarskiz siedzibą wMediolanie, wielokrotny klubowy mistrz Europy i świata.Zespół występuje w koszulkach w czerwono-czarne pasy oraz białych spodenkach; od barw wywodzi się ich przydomekrossoneri(„czerwono-czarni”). Drużyna 7 razy zwyciężyła wPucharze Europy, 18 razy wygrałamistrzostwo Włoch(drugie miejsce, zaJuventusem) i 5 razyPuchar Włoch[1]Milan, obok argentyńskiegoBoca Juniors, jest najbardziej utytułowanym zespołem w historii na szczeblu międzynarodowym (18 oficjalnych trofeów). Jako jedyny klub w historii 4 razy wygrywał na szczeblu ponadkontynentalnym – 3 razy wPucharze Interkontynentalnymi raz wKlubowych Mistrzostwach Świata.Klub został utworzony 16 grudnia 1899 przez sześciu brytyjskich imigrantów, wśród których znajdował sięHerbert Kilpin, tradycyjnie uważany za założyciela mediolańskiego zespołu[2]. Początkowo istniały w nim dwie sekcje: piłki nożnej ikrykieta. Po sześciu latach ta ostatnia została zlikwidowana, a Milan stał się klubem czysto piłkarskim. Pamiętając o swoich początkach, zespół zachował w nazwieangielską(a takżelombardzką) nazwę miasta, zamiast włoskiej formyMilano.Tradycyjnie A.C. Milan (nazywany przez kibiców na całym świecie po prostuMilan) był klubem związanym ze środowiskiem robotniczym i związkami zawodowymi, podczas gdy inny pierwszoligowy zespół z Mediolanu –Internazionale, był wspierany przez bogatszych kibiców. Obecnie podział ten ulega zatarciu; Milan jest kierowany przez magnata mediowego i byłego premiera WłochSilvio Berlusconiego, podczas gdy Interem zarządza centrolewicowy biznesmenMassimo Moratti.Swoje domowe mecze Milan rozgrywa na miejskim stadionieStadionie Giuseppe Meazzy, potocznie nazywanym swoją pierwotną nazwą –San Siro. Na obiekcie tym występuje również Inter.Mediolański klub jest członkiem-założycielemEuropejskiego Stowarzyszenia Klubów, będącego następcą grupyG-14. Sponsorem generalnym Milanu są linie lotniczeEmirates, mające swą siedzibę wDubaju.Associazione Calcio Milan jestspółką akcyjną, od 1986 należącą do koncernuFininvest. Od 8 maja 2008, po objęciu przez Silvia Berlusconiego posadypremiera Włoch, klubem formalnie zarządza wiceprezesAdriano Galliani.
Wiadomości (utwórz nową)